Biogazownia to specyficzny rodzaj bioelektrowni, która wykorzystuje proces fermentacji metanowej do produkcji biogazu. Biogaz jest następnie spalany w celu wygenerowania energii elektrycznej i ciepła. Substratem do produkcji biogazu jest biomasa pochodząca z przetwórstwa rolno-spożywczego oraz hodowli, m.in. kiszonka z roślin energetycznych (np. kukurydzy, traw, żyta), odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego (m.in. wysłodki buraczane, wytłoki owocowo-warzywne), gnojowica, obornik itp. Surowce te są pozyskiwane z lokalnych zakładów produkcyjnych i przetwórczych oraz z gospodarstw rolnych.
Biogazownie są w pełni bezpieczne dla otoczenia i mieszkańców. Projektowanie, budowa, a następnie funkcjonowanie biogazowni zostały ściśle uregulowane w przepisach prawnych. Przed uruchomieniem biogazowni jest ona dokładnie sprawdzana przez zewnętrzne organy kontrolne. Zdolność instalacji do funkcjonowania i jej bezpieczeństwo finalizowane jest pozwoleniem na użytkowanie wydanym przez właściwe organy.
Funkcjonowanie biogazowni nie powoduje zanieczyszczenia wód, powietrza czy gleby. Instalacje nie emitują do atmosfery szkodliwych pyłów i gazów. Biogazownie stanowią alternatywę dla paliw kopalnych (np. węgla), których spalanie w elektrociepłowniach czy gospodarstwach domowych powoduje ogromne zanieczyszczenia i tym samym nieodwracalne zmiany klimatyczne.
Biogazownie mogą przynieść korzyści dla lokalnej społeczności. Wytworzone w biogazowniach ciepło może być dostarczone do okolicznych gospodarstw domowych i lokalnych przedsiębiorstw. Możliwość skorzystania z ekologicznego ciepła, które wyprodukowane zostało w sposób nieszkodliwy dla człowieka i środowiska naturalnego. Ponadto, biogazownie tworzą nowe miejsca pracy, a zespół operatorów biogazowni jest rekrutowany na lokalnym rynku pracy.